שלבים בהסתגלות למכשיר השמיעה

 

מכשירי השמיעה אומנם קטנים וחלקם אף בלתי נראים, אך אדם שלוקה בירידה בשמיעה ונזקק למכשיר, יאלץ לעבור תקופת הסתגלות וזאת כדי לאפשר לעצמו להתרגל למכשיר ולשפר את איכות חייו, לעיתים מהקצה אל הקצה.


לא בשונה מכל אביזר חדש אליו יש להתרגל, על מנת ליהנות מיתרונותיו (בין אם אלו הם נעליים חדשות שלוחצות, משקפיים שגורמות לכאבי ראש וכיוצא בזאת), גם מכשירי השמיעה דורשים סבלנות ובעיקר בשבועיים הראשונים לאחר התאמתם. במהלך ההסתגלות למכשיר השמיעה, חשוב בין היתר להכיר את אופן הרכבתו, ללמוד את דרכי הטיפול בו ולהתרגל לקולות ולצלילים החדשים אותם תתחילו לשמוע.

קחו בחשבון כי ככל שלקח לכם זמן רב יותר לרכוש את מכשיר השמיעה, כך ההסתגלות תהיה קשה יותר ולהיפך. גייסו את מרב הסבלנות ואורך הרוח שאתם יכולים להקצות לתהליך.

כך תהפכו את ההסתגלות לנוחה יותר

הסתגלות (ולא רק למכשירי שמיעה), יכולה להיות קשה ואף בלתי נסבלת. על מנת שתצליחו להתמודד עם התהליך ו"להתמכר" אל מכשיר השמיעה החדש שלכם, נכון שתציבו לעצמכם יעדים. מכשיר שמיעה אומנם מותאם לכל אדם באופן אישי, אך ההסתגלות נשארת בעינה ומשתנה מאדם לאדם.

לתהליך ההתאקלמות, מצטרפת קלינאית תקשורת, שתנסה לסייע לכם. ככל שתשמעו להנחיות של קלינאית התקשורת, כך יהיה לכם קל יותר להגיע ליעדים שקבעתם מבעוד מועד וככל שהיעדים יהיו ראליים לתקופת זמן מוגדרת, כך הייאוש יהפוך להיות יותר נוח.

על פי רוב, כשבועיים לאחר שתרכיבו את מכשיר השמיעה, תחזרו אל הקלינאית תקשורת לביקורת, היה ונשמעתם להנחיות, סביר שהביקור אצלה יהיה חיובי ותגלו כמו גם תחשפו עד אז לעולם אחר.

לכל אדם הקצב שלו

 אז נכון, ישנם סטטיסטיקות וממוצעים, אותם ניתן להציג לכל לקוח, אך בסופו של יום, לכל אדם יש את הקצב האישי שלו, על פיו הוא נכון להתנהל.

במהלך ההתאקלמות וההסתגלות, נכון להיחשף למספר סיטואציות שונות ובין היתר להגיע לשיחה בין שני אנשים, להיות נוכחים בהתקהלות של מספר אנשים, לצפות בטלוויזיה, להאזין למוסיקה ואף להגיע לאולם אירועים/מועדון, שם המוסיקה רועמת.

בכל אחד מהמפגשים שצוינו מעלה, נכון לרשום הערות והארות, אותן תציגו לקלינאית תקשורת ובהתאם ניתן יהיה לעבוד על הנקודות שמטרידות אתכם וגורמות לכם לאי נוחות.

לסיכום – כמו כל דבר בחיים, גם אל מכשיר שמיעה יש להתרגל ולהתאקלם הן מבחינה פיזית (הרכבת המכשיר) והן מבחינה נפשית (היכולת לשמוע את העולם מזווית אחרת).